جاذبه های رامسر عروس شهرهای ایران

وقتی به این موضوع فکر کنید که ایران رتبه پنجم جاذبه های طبیعی و رتبه دهم جاذبه های باستانی و تاریخی جهان را داراست ولی درعوض درآمد صنعت گردشگری اش در حدود یک درصد سهم درآمد جهانی است، قطعا تاسف خواهید خورد و از اینکه زیرساخت ها و مسائل سیاسی چون تحریم ها یا محدودیت های اجتماعی و رویکردهای مذهبی به موضوع و… باعث تضعیف این صنعت در ایران شده اند، غبطه خواهید خورد. همچنین صنعت گردشگری داخلی نیز اوضاع چندان مناسبی ندارد و این صنعت با وجود پتانسیل های بالقوه ای که دارد و همانطور که اشاره داشتیم پنجمین جاذبه های طبیعی دنیا را داراست، هنوز رشد و پیشرفت چندانی نداشته است. با اینحال ما قصد داریم تا شهر رامسر،‌ یکی از جاذبه های مهم طبیعی کشور را که از آن به عنوان عروس شهرهای ایران و سوگلی شهرهای شمالی یاد می شود، به شما معرفی کنیم.

موقعیت جغرافیایی شهر رامسر

شهر رامسر در گذشته بخشی از شهرستان تنکابن محسوب می شد و اسم آن تا سال ۱۳۱۴ هجری و شمسی سخت سر نام داشته و بعد از آن به رامسر تغییر می یابد. نقل قول ها و داستان های زيادي هم درباره علت تغییر نام  سخت سر به رامسر وجود دارد که برخی حکایت از آن دارد که این سرسختی و مقاومت مردم این دیار در برابر حکومت های ظالم و ستمگر باعث انتخاب این نام برای آن منطقه شده است و برخی نیز بر این باورند که رضاخان وقتی توانسته بوده مردم این سرزمین را از سر سختی و مقاومت در بیاورد، نام این شهر را از سخت سر به رامسر تغییر داده است و بسیاری موارد دیگر که هر یک به‌ موردی اشاره می کند.

رامسر از سمت شرق با شهر شیرود و از سمت غرب با دهستان اوشیان گیلان شهر چابکسر همسایه است و از شمال به سواحل زیبای دریای خزر و از جنوب به رشته کوه های البرز منتهی می شود. این شهر طی تقسیمات جدید کشوری از سال ۱۳۶۴ از شهرستان تنکابن جدا می شود و غربی ترین شهر استان مازندران به حساب می آید.

آب و هوای رامسر

آب و هوای شهر رامسر

وقتی رامسر را عروس شهرهای ایران می دانیم تنها بخاطر جاذبه های دیدنی و گردشگری آن نیست بلکه بخاطر مجموعه ای از عوامل منحصر به فرد است که آب هوای این شهر نیز شامل آن می شود. هرچند طبق دسته بندی های هواشناسی، شهر رامسر دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است اما به جهت اقلیم خاص این منطقه که یک شهر ساحلی را در دامنه تپه های جنگلی قرار داده است به آب و هوای این شهر ویژگی خاصی می بخشد که در کمتر شهری از شهرهای شمالی شاهد آن هستید. بر این اساس به خاطر قرار گرفتن دو اقلیم در کنار یکدیگر یعنی اقلیم ساحلی و دریا و اقلیم کوهستانهای جنگلی، شاهد آب و هوایی گرم و مرطوب یا به قولی شرجی در فصل تابستان و بالعکس برودت و سرمای هوا در فصل زمستان هستیم.

با اینحال هرچند سفر به این شهر در هر فصلی از سال تجربه و لذت های خاص خودش را دارد اما اگر بخواهیم بهترین زمان برای سفر به این شهر ساحلی و جنگلی را توصیه کنیم قطعا دو فصل بهار و پاییز است.

مشاهده ویلاهای رامسر جهت رزرو و اجاره

جاذبه های دیدنی و گردشگری رامسر

شهر رامسر به عنوان یک شهر توریستی از جاذبه های دیدنی و گردشگری زیادی برخوردار است و با شهرهای توریستی و گردشگری بسیاری از جمله شهر پورتموند شیلی، الوکره قطر، نیکوزیا قبرس، شیراز و… قرارداد خواهر خواندگی دارد. برخی از انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر رامسر که حتما می بایست در برنامه سفر خود از آن مناطق دیدن کنید عبارتند از:

جنگل و بوستان

 • بوستان جنگلی صفارود

بوستان جنگلی صفارود در واقع یک پارک جنگلی چشم نواز و زیبا، مملوء  از درختان تنومند و بلند قامت چون توسکا، افرا، ممرز، انجیلی و… می باشد که در فاصله ۹ کیلومتری جاده جواهرده قرار دارد. چشم انداز سبز جنگلی این منطقه و طبیعت منحصر به فرد آن که دارای چشمه های آب معدنی و رودخانه است، این منطقه را خاص می گرداند.

 • جنگل دالخالی

جنگل دالخالی در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر رامسر قرار دارد که به جهت چشم انداز زیبا و اقلیم خاصش که معمولا مه غلیظی جنگل را پوشانده است، فضایی رویایی پدید می آورد و حتی به دالان بهشت هم معروف است. مسیر جنگلی و وجود مغازه های دکه مانند چوبی هم  که چای و انواع آش های خوشمزه را عرضه می کنند به حال و هوای لذتبخش حضور در طبیعت بکر این جنگل زیبای پر از درختان ازگیل و فندق و زرشک و… می افزایند.

 •  باغ ایرانی رامسر

باغ ایرانی رامسر در واقع بخشی از کاخ مرمر ساخته شده در زمان پهلوی است که به وسعت شصت هزار متر مربع گسترده شده است. این باغ در خیابان رجایی واقع شده است و نکته جالب این باغ که از آن به عنوان یکی از برترین باغ های دنیا نام می برند، تنوع گیاهان خاصی است که در آن می روید. مثلا گیاه برهنه ساقه که ابتدایی ترین گیاه کره خاکی در خاورمیانه و حتی آسیاست فقط در این منطقه و کشور ژاپن می روید. همچنین گیاه پسیلتوم نودم که فقط در آمریکا و ژاپن کشت می شود. با اینحال در فضای این باغ  زیبا که با انواع شمشادها آرایش یافته است با انواع گل ها و گیاهان و درختان خاص و… مواجه خواهید شد.

 • جنگل دوهزار تنکابن

با وجود اینکه این جنگل بکر و زیبا در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر تنکابن قرار دارد و جزو مکان های تفریحی این شهر محسوب می شود اما بخاطر فاصله کم آن تا رامسر که حدود ۵۰ کیلومتر است، بسیاری از بازدیدکنندگان از جاذبه های رامسر برای بازدید از این مکان دیدنی و گردشگری نیز عازم این منطقه می شوند. با اینحال بهترین مکان برای پیاده روی در جنگل و لذت بردن از فضای مه آلود جنگلی، همین جنگل بسیار زیبای دوهزار تنکابن است که به خاطر ارتفاع دو هزار متری اش از سطح دریا به این اسم نامیده می شود.

در واقع جنگل دو هزار تنکابن از چند منطقه تشکیل یافته است. عسل محله که ابتدای آن است و تا دریاسر که پایان جنگل و دشتی زیبا و وسیع است ادامه می یابد. سپس به هرسنگ می رسیم که دوباره جنگل شروع می شود و پر از چشمه های پر آب است. در ادامه به وینی که گوسفند سرای چوپانان الموتی است می رسیم که برای اطراق خوب است و در نهایت و علاقه به کوهنوردي، قله سیالان قرار دارد.

مناطق دیدنی روستایی

مناطق دیدنی روستایی

 • روستای ییلاقی جنت رودبار

این روستای ییلاقی بسیار زیبا در فاصله ۶۰ کیلومتری از شهر رامسر قرار دارد و به جهت طبیعت روح نواز و دل انگیزش می تواند مامن خوبی برای مسافران فراری از دنیای شهرنشینی و در طلب آرامش باشد. این روستا فضای نوستالوژی خاصی هم دارد و هنوز انواع حیوانات اهلی از گاو و گوسفند یا مرغ و خروس و… در اغلب خانه های آن نگهداری می شود. همچنین رویش گیاهان معطر و دارویی چون گل گاوزبان، چهره خاصی به طبیعت این منطقه سرسبز کوهستانی داده است.

 • منطقه ییلاقی گرسماسر

این منطقه روستایی بسیار زیبای ییلاقی در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر رامسر قرار دارد که علاوه بر طبیعت بکر و زیبایش به لحاظ آب و هوایی نیز بسیار مطلوب است و حتی در فصل تابستان هوایی دلپسند و خنک دارد. بافت روستایی آن در کنار دشت های سرسبز و کوه های بلند این منطقه چون دزکول به جذابیت های توریستی آن افزوده است. با اینحال این مکان منحصر به فرد می تواند برای مدتی که به آنجا سفر کرده اید با وجود مکان های تفریحی بسیارش از جمله تله بن، فولاد چشمه، راه کنار، دزفول و… میزبان خوبی برای شما باشد و آرامش و لذت سفر را برای شما به ارمغان بیاورد.

 • روستای جواهرده

روستای جواهرده در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری رشته کوه البرز و در فاصله ۲۷ کیلومتری از شهر رامسر قرار دارد. از خصوصیات بارز این روستا وجود مه به هنگام بامداد وعصر است که روستا را در برمی گیرد و گویی در میان ابرها هستید. با اینحال این روستای بسیار زیبا به واسطه بافت خانه های روستایی اش که در کنار طبیعتی بسیار چشم نواز از جنگل و چشمه و کوه  شکل گرفته است، لذت سفر به این منطقه را برای شما به همراه خواهد داشت.

 مناطق دیدنی آبشار

 • آبشار سیاسرت رامسر

این آبشار بسیار زیبا در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر رامسر و حدود چندصد متر پایین تر از جاده اصلی جنت رودبار قرار دارد. خود آبشار و طبیعت اطراف آن منظره چشم نوازی ایجاد کرده است که دوست داران آبشار حتما آن را دوست خواهند داشت.

 • آبشار ایج

آبشار ایج در فاصله ۱۳۰ کیلومتری از شهر رامسر در نزدیکی روستای ایج واقع شده است که بدان آبشار ده قلو هم گفته می شود. از جمله ویژگی های این آبشار پر آب، فضاهای خالی زیر سنگ های محدوده آبشار است که به غار شبیه هستند. با اینحال این آبشار و ویژگی های خاص و زیبای طبیعت اطرافش که بعضا با مه گرفتگی نیز همراه است حتما شما را به وجد خواهد آورد و از دیدن آنجا لذت خواهید برد.

 غارهای تاریخی

 • غار یاغی لوکا

این غار در شمال غرب شهر رامسر در محل دژی قدیمی که بر روی یک کوه واقع شده قرار دارد. البته شکل آن بسیار شبیه یک چاه سنگچین شده است که دهانه ای حدود ۳متر دارد و بنا بر باور بومیان راه خروج مخفی آشوبگرانی بوده که آن دژ را پناهگاه خود ساخته بودند.

 • غار گرگرلوکا

این غار در دامنه کوه ایلمیلی در شمال شهر رامسر واقع شده است که البته راه پر شیب و سختی هم دارد. اما با این وجود زیبایی های طبیعی و چشم انداز بکر آن ارزش پیمودن این راه دشوار تا غار گرگرلوکا را دارد.

 آب گرم های معدنی

 • آب گرم های معروف به مادر شاه

این چشمه آب گرم که منتسب به مادر شاه می باشد در پشت هتل قدیمی رامسر واقع شده است و به لحاظ اینکه  برخوردار از املاح معدنی و گازهای مفید است می تواند در درمان بسیاری از امراض و بیماری ها موثر باشد.

 • آب گرم های منطقه سادات شهر

چشمه های آب گرم واقع شده در این منطقه نیز اعم از آب گرم کش، آب گرم اشکر گرما، آب گرم سنگ بنه و… دارای خواص درمانی است. این منطقه در فاصله ۵ کیلومتری از شهر رامسر در قسمت جنوب شرقی آن قرار دارد.

تله کابین رامسر

 مجموعه های تفریحی و سرگرمی

 • تله کابین رامسر

یکی از تفریحات هیجان انگیز سفر به شهر رامسر، تله کابین سوار شدن است که لذت حرکت بر فراز اقلیم جنگل و ساحل را به شما می بخشد. تله کابین رامسر با فاصله کمی در غرب شهر رامسر و قبل از شهرستان چابکسر قرار گرفته است.

 • پینت بال رامسر

این سرگرمی تفریحی نیز در خود مجموعه تله کابین رامسر قرار گرفته است و می توان یه بازی در قالب نبرد با توپ های رنگی را تجربه کرد.

 • شهربازی رامسر

شهربازی رامسر یک مجموعه تقریبا کامل است و انواع بازی های هیجان انگیز اعم از تاب رنجری، قلعه وحشت، سقوط آزاد و… را در خود گنجانده است و می تواند لحظات مفرحی را برای شما ایجاد نماید.

 • تفریحات آبی رامسر

مگر می شود به یک شهر ساحلی رفت و تفریحات آبی آن را تجربه نکرد. این تفریحات آبی اعم از تور کشتی، شاتل دریایی، اسکی روی آب و… است که از امکانات مجموعه تله کابین رامسر می باشد.

 • پل عابر پیاده معلق

این پل نیز از امکانات مجموعه تله کابین رامسر است که برای دسترسی به آن اول می بایست با استفاده از تله کابین به  پارک جنگلی هزار پله یا ایلی میلی بروید و سپس هیجان عبور از روی این پل معلق را که با پیچ و تاب و تکان های زیادی همراه است تجربه کنید.

 • دریاچه قو جواهرده رامسر

این دریاچه بسیار زیبا به همت بخش خصوصی در نزدیکی روستای جواهرده ساخته شده است و زیبایی منحصر به فردی را در قلب طبیعت این منطقه برای جذب هرچه بیشتر گردشگران ایجاد کرده است.

 • موزه مردم شناسی رامسر

این موزه در سال ۱۳۸۹ به همت ۳۰ ساله یک جامعه شناس به نام عیسی خاتمی و با مجوز سازمان میراث فرهنگی افتتاح گردیده است که وسایل به نمایش درآمده در آن بخشی از فرهنگ و تمدن این منطقه را نشان می دهد.

هتل قدیم رامسر

 قلعه ها و مکان های قدیمی

 • قلعه مارکوه رامسر

این قلعه تاریخی، نام خود را از کوهی که بر فراز آن ساخته شده یعنی مارکوه گرفته است و گفته می شود که بنای آن متعلق به قرن سوم هجری و قمری است. این قلعه زیبای تاریخی در مسیر جاده تلارسر در شهر کتالم قرار گرفته است.

 • کاخ مرمر رامسر

این کاخ که در محوطه آن باغ ایرانی رامسر به مساحت ۶۰۰۰۰ متر مربع قرار دارد به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ ساخته شده است که تا قبل از انقلاب ۵۷ محل سکونت شاهی بوده است و پس از آن به موزه تبدیل شده است. این کاخ زیربنایی در حدود ۶۰۰ متر دارد و علت نامگذاری آن به این نام بخاطر بنای کاخ است که از سنگ مرمر سفید ساخته شده است.

 • هتل قدیم رامسر

این هتل در مرکز شهر رامسر در خیابان رجایی قرار گرفته است و امروز ثبت در آثار ملی شده است. طراحی بنای زیبا و شاهکار آن ابتکار مهندسان آلمانی است و در سال ۱۳۱۲ افتتاح گردیده است.

اجاره ویلا در رامسر

برای اینکه بتوانید سفری دلچسب و خاطره انگیز به شمال داشته باشید و مدتی را آنجا اقامت کنید، نیاز به اجاره ویلا یا خانه دارید که در برخی از فصول سال به جهت ازدحام مسافران ممکن است بدون رزرو مکان، جای مناسبی را برای اقامت پیدا نکنید و لذت سفر  به  شهر رامسر، عروس شهرهای شمال را از دست بدهید یا درفصل های دیگری که ازدحام مسافر به این شهر ساحلی پرجاذبه کم است، شاید بتوانید براحتی ویلا یا خانه را بدون رزرو اجاره کنید اما به لحاظ ایمنی و امنیت اقامت در آن مکان ها اگر که از مراکز شناخته شده و معتبر نباشد، ممکن است شما را با خطراتی مواجه کند. که این می طلبد تا برای اینکار از خدمات اجاره ویلای مراکز شناخته شده و معتبری چون  ویلاسنتر که تخصصی ترین مرکز اجاره ویلا در شمال ایران است استفاده نمایید.

در واقع ویلاسنتر خدمات اجاره ویلا با انواع امکانات رفاهی اعم از استخر و جکوزی و…  با ویوهای مختلف جنگل و دریا را در نقاط مختلف شمال از جمله شهر رامسر در اختیار مخاطبان خود می گذارد و در این خصوص آماده ارائه مشاوره های لازم از طریق تلفن های اعلامی در سایت خود به آدرس  می باشد.

قیمت اجاره ویلا در رامسر

ویلاسنتر در واقع یک سایت اجاره ویلا در محدوده شمال ایران است که ویلاداران مختلف از جای جای این خطه سرسبز و ساحلی اقدام به درج اگهی ویلاهای خود در سایت ویلاسنتر می نمایند. منتها یک نکته وجود دارد و آن اینکه تک تک آگهی هایی که در سایت ویلاسنتر بارگذاری می شود به لحاظ مسائل ایمنی و اعتماد به آگهی دهنده، بررسی های لازم انجام می شود تا مخاطبان سایت ویلاسنتر خدای ناکرده با مشکل مواجه نشوند. لذا با توجه به تعداد بالای ویلاهای آگهی شده در سایت مجموعه ویلاسنتر که قیمت ها زیر تصویر آنها درج می شود، نوعی رقابت نیز برای جلب مشتری در بستر سایت پیش می آید که همین طبعا به تعادل قیمت اجاره ویلاها دراین سایت انجامیده است.