جاذبه های تنکابن، مرواریدی در میان بهشت

استان مازندران به جهت برخورداری از انواع اقلیم های زیبای طبیعی از جمله طبیعت جنگلی، ساحلی و کوهستانی به بهشتی سرسبز می ماند که بر روی زمین گسترانیده شده است. در میان این بهشت سرسبز و در غرب آن شهرستان تنکابن قرار دارد که همچون مرواریدی در این خطه سرسبز می درخشد و بخاطر داشتن جاذبه های بکر و زیبایش از جمله مناطق جنگلی زیبا و خاص در ایران، همواره مقصد گردشگران و مسافران بسیاری بوده است. همچنین وجه تسمیه نام این شهر توریستی و پرجاذبه زیبا از ترکیب دو کلم تنکا و بن تشکیل یافته است که احتمال می دهند تنکا برگرفته از نام قلعه تنکا باشد و بن هم که در زبان مازندرانی به معنای پایین است و این دو پایین تنکا معنی می دهند.

اگر قصد دارید به پیاده روی در میان جنگل های انبوه بپردازید و از مناظر زیبای جنگلی و انواع درختان توسکا، افرا، بلوط  و… یا مراتع و چمن زارها و حتی مناطق کوهستانی دیدن کنید، شهرستان تنکابن یکی از بهترین انتخاب ها خواهد بود.

موقعیت جغرافیایی شهر تنکابن

شهرستان تنکابن که قبلا در دوره پهلوی شهسوار نامیده می شد، پس از انقلاب به تنکابن تغییر نام یافت. این شهر همسایه شرقی شهرستان رامسر و همسایه غربی چالوس و عباس آباد می باشد. از شمال به سواحل دریای خزر و از جنوب به رشته کوه البرز منتهی می شود. با اینحال اگر ساکن تهران یا کرج باشید، بهترین راه برای سفر به تنکابن جاده چالوس می باشد.

آب و هوای شهر تنکابن

آب و هوای شهرستان تنکابن به مانند همسایه غربی اش رامسر معتدل و مرطوب است. با اینحال تابستان های شرجی و زمستان های سرد دارد و اگر قصد سفر به این شهر و دیدن جاذبه های طبیعی بسیار قشنگش را دارید، فصل بهار، اواخر فصل تابستان و اوایل فصل‌ پاییز، بهترین زمان برای رفتن به آنجا خواهد بود. اما برخی از افراد هم هستند که طبیعت شرجی یا سرد و خشن را هم دوست دارند لذا در هر آب و هوایی به سفر می روند.

جاذبه های گردشگری تنکابن

جاذبه های گردشگری شهر تنکابن

بطور قطع با سفر به شهرستان تنکابن با زیباترین پدیده های طبیعی استان اعم از جنگل و چشمه و آبشار و… مواجه خواهید شد. این جاذبه های طبیعی و گردشگری، بکر و زیبا هستند و یک سفر خاطره انگیز و رویایی را برای شما به ارمغان خواهند داشت. لذا برخی از برترین جاذبه های گردشگری شهر تنکابن که حتما می بايست در سفر به این شهر از آنها دیدن کنید عبارتند از:

  • جنگل دو هزار تنکابن

جنگل دو هزار تنکابن از معروفترین جاذبه های گردشگری شهر تنکابن است که هرساله بسیاری از گردشگران را به این منطقه می کشاند. و بخاطر طبیعت بکر و زیبا و چشم اندازهای گوناگون جنگلی، دشت، کوه و… شما را مجذوب خود خواهد کرد. این منطقه به جهت ارتفاع دو هزار متری اش از سطح دریا به این نام خوانده می شود و آب و هوایی نسبتا خنک دارد. با اینحال برای سفر به این منطقه باید ابتدا به تنکابن و سپس به بخش خرم آباد که در نزدیکی شهر تنکابن است بروید. از خرم آباد تا ورودی جنگل نیز تقریبا ۳۰ کیلومتری باید راه بپیمایید تا به ورودی جنگل دو هزار برسید. از اینجا به بعد می توانيد ماشین هایتان را پارک کنید و به پیاده روی در جنگل بسیار زیبای دوهزار بپردازید.

در واقع پیاده روی در جنگل دو هزار از عسل محله شروع می شود و تا منطقه دریاسر که یک دشت وسیع با چشم اندازی زیباست ادامه می یابد. پس از عبور از این دشت وارد هرسنگ می شويد که پر از چشمه های زیباست. در ادامه دوباره وارد جنگل می شوید و تا منطقه ای به نام‌ وینی که محل ییلاق دامداران است می رسید. اینجا حتی می توانید شب را هم بگذرانید. و در نهایت با ادامه مسیر به دامنه شمالی قله سیالان با ارتفاع ۴۲۵۰ متر خواهید رسید. پیمودن این مسیر به زمانی در حدود دو روز احتیاج دارد و در صورت داشتن زمان کم، فقط می توانید از یکی دو بخش اول این منطقه بازدید کنید.

  • پارک ملی خشکه داران

تنها جنگل جلگه ای شمال ایران است که در حاشیه دریا و به فاصله حدودا ۱۲۰ متری از آن  در ۳۰ کیلومتری مسیر تنکابن به چالوس قرار گرفته است. لذا انواع پوشش های گیاهی و درختان متنوع اعم از انار و ممرز و بلوط، یاس وحشی و… و بعضا درختان رو به انقراض چون توسکا کرک یا انواع گونه های جانوری وحشی اعم از گربه وحشی، خوک، گرگ و… یا زیستگاه پرندگانی چون غاز و مرغابی، حواصیل و… می باشد. این جنگل به سبب جلگه ای بودنش تجربه ای خاص از سفر به آنجا را به شما می بخشد. همچنین موزه ای در آن قرار دارد که مجموعه ای عظیم از حیوانات وحشی شمال ایران را به نمایش گذاشته که اوقات سرگرم کننده ای را برای شما رقم خواهد زد.

  • پارک جنگلی چالدره

یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر تنکابن، پارک جنگلی چالدره است که در کیلومتر ۱۸ مسیر تنکابن به جنگل دو هزار قرا گرفته است. علت نامگذاری آن به چالدره نیز بخاطر این است که داخل دره ای عمیق واقع شده است. با اینحال چشم اندازهای بکر سرسبز این منطقه و آب و هوای مطلوب آن و همچنین وجود کلبه های جنگلی برای استراحت یا ماندن در آنجا، حال و هوای خاصی از نوع آرامش از سفر به این منطقه ایجاد خواهد کرد.

چشمه آبگرم فلکه

  • چشمه آبگرم فلکده

این چشمه بسیار زیبا در جوار رودخانه لیرسر واقع شده و آب آن علاوه بر شنا چون فاقد گوگرد است برای آشامیدن هم مناسب است. برای رفتن به این چشمه می بایست به روستای فلکده بروید که در فاصله ۳۳ کیلومتری از تنکابن، بعد از منطقه خرم آباد  قرار گرفته است. آب گرم فلکده دمای ولرمی داشته و گفته می شود خواص درمانی بسیاری نیز دارد. با اینحال وجود جنگل و رودخانه و چشمه به این منطقه چشم انداز خاصی بخشیده است و از آن یک مکان عالی برای گردشگران ساخته است.

  • آبشار تودارک

آبشار تودارک در یک منطقه جنگلی بکر و زیبا به نام جنگل تودارک واقع شده و با ارتفاع حدود ۴۵ متری اش یکی از بلندترین آبشارهای استان مازندران است. آب و هوای خنکی بر آن حاکم است و چشم انداز بسیار زیبایش که با ریختن آب آبشار بر روی سنگ همراه است، می تواند شما را مسحور خود نماید.

اجاره ویلا در تنکابن

با وجود رشد قارچ گونه آژانس ها و مراکز اجاره ویلا در شمال که یا غالبا کیفیت خدمات اجاره ویلا در آنها از کیفیت بالایی برخوردار نیست یا گران است و یا حتی در خصوص بحث اعتماد به آنها برای رزرو ویلا یا امنیت محل مورد اجاره جای بحث و نگرانی وجود دارد! یافتن مراکز معتبر و ارائه دهنده خدمات با کیفیت اجاره ویلا در شمال که قابل اعتماد هم باشند، همچون موهبتی می ماند که می تواند اقامت راحتی را در سفر به شمال برای شما فراهم آورد. یکی از این مراکز اجاره ویلا در شمال که همواره از آن به عنوان برترین مرکز اجاره ویلا در شمال یاد می شود، ویلاسنتر نام دارد که با ایجاد فرآیندی خاص در سایت خود به همه ویلاداران شمال این امکان را داده که اقدام به درج آگهی ویلای خود نمایند.

همچنین در مجموعه ویلاسنتر رویکردی اتخاذ شده که طی آن هویت صاحبان تمامی آگهی ها و کم و کیف ویلاها قبل از درج در سایت مورد بررسی قرار گیرد تا شرایط امنی برای اجاره ویلا برای مخاطیان سایت ویلاسنتر ایجاد شود. لذا می توانید با مراجعه به سایت ویلاسنتر از انواع ویلاهای اجاره ای شمال از جمله اجاره ویلا در تنکابن بازدید نموده و ویلای مورد نظر خود را انتخاب نمایید.