بهترین مناطق گردشگری شمال

وقتی صحبت از مناطق گردشگری شمال می شود بطور ناخودآگاه شهرهای گردشگری و توریستی دو استان مازندران و گیلان به ذهن می آید که هر نقطه اش مثل جواهری از جاذبه های توریستی می درخشد. و این یک تعارف یا تعریف بی اساس نیست بلکه بنابر آمارهای جهانی، ایران پنجمین قطب جاذبه های طبیعی دنیا را داراست که بخش مهمی از آنها در خطه سرسبز شمال واقع شده است. اما با این وجود وقتی به آمار گردشگران خارجی و حتی داخلی نگاه می کنیم با توجه به این حد از پتانسیلی که به لحاظ جاذبه های گردشگری طبیعی و حتی تاریخی و باستانی وجود دارد، گردشگر و توریست وجود ندارد. با اینحال ما قصد داریم تا برخی از بهترین مناطق گردشگری شمال با تمرکز بر نواحی غربی خط ساحلی پرجاذبه استان مازندران از رامسر تا نور که هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را پذیراست به شما معرفی نماییم.

از شهرهای توریستی و پرجاذبه خطه سرسبز شمال در استان مازندران چند شهر در نوار ساحلی غربی هستند که بیشترین جاذبه های دیدنی و گردشگری در این استان را دارند که به ترتیب از غربی ترین شهر این استان تا میانه های آن گسترده شده است که عبارتند از:

جاذبه های رامسر

مناطق گردشگری رامسر

شهر رامسر که در گذشته بدان سخت سر می گفتند را می توان غربی ترین شهر توریستی و گردشگری استان مازندران دانست که اتفاقا آن را عروس شهرهای ایران نیز می دانند و بخاطر وجود جاذبه های زیاد گردشگری اش، هر ساله مسافران زیادی به آنجا سفر می کنند. این شهر با اقلیم های خاص و متفاوتش اعم از ساحلی، جنگلی و حتی کوهستانی از غرب به دهستان اوشیان گیلان چابکسر از شرق به بخش مرکزی شهرستان تنکابن یعنی شیرود و از شمال به سواحل دریای خزر و از جنوب به رشته کوه البرز منتهی می شود. همچنین آب و هوای این شهر در تابستان گرم و شرجی و در زمستان سرد است و از اینرو بهترین فصل برای سفر به این منطقه در فصل بهار و پاییز می باشد.

با اینحال وجود تفریحات آبی و دریایی که مختص شهرهای ساحلی است از جمله قایق سواری، شاتل سواری و اسکی روی آب و… جنگل ها و بوستان های خوش آب و هوا و بکر چون بوستان جنگلی صفارود، جنگل دالخالی، باغ ایرانی رامسر و… مناطق ییلاقی و روستاهای جذاب و دیدنی چون منطقه ییلاقی گرسماسر، روستای ییلاقی جنت رودبار، روستای جواهرده و… همچنین انواع آبشارهای زیبا و غارهای دیدنی و تفریحات و سرگرمی هایی چون تله کابین رامسر، پل عابر پیاده معلق رامسر و… آب گرم های معدنی و هتل و موزه های قدیمی و دیدنی چون هتل قدیم رامسر و موزه مردم شناسی رامسر و… این شهر را که به داشتن دو اقلیم جنگل و ساحل در کنار هم معروف است، به انتخاب اول برای سفر تبدیل کرده است.

جاذبه های گردشگری تنکابن

مناطق گردشگری تنکابن

شهرستان تنکابن که بدان شهسوار نیز می گویند یکی از مهمترین جاذبه های توریستی استان مازندران را داراست که همسایه شرقی رامسر و همسایه غربی کلاردشت و عباس آباد به حساب می آید. از شمال به دریای خزر و از جنوب به الموت و رشته کوه البرز می رسد. آب و هوای این منطقه معتدل و مرطوب است و به جهت چشم اندازهای جنگلی زیبایی که دارد عموما مورد توجه گردشگران واقع می شود.

اما آنچه باعث می شود تا مسافران همواره این منطقه را برای سفر انتخاب کنند وجود جنگل های بکر و زیبای دو هزار تنکابن است که اگر نگوییم برترین اما یکی از بهترین جنگل های توریستی ایران است و بسیاری جاذبه های دیگر این شهر نیز در همین جاده دوهزار و بعضا در جاده سه هزار آن قرار دارند که ازمیان آنها می توان به پارک جنگی چالدره که هتل بسیار شیکی نیز به سبک کلبه در آن قرار دارد، روستای فلک ده که علاوه برطبیعت منحصر به فردش دارای آب گرم با خاصیت درمانی است و دشت دریاسر که در روستای عسل محله قرار دارد و چشم انداز بسیار زیبایی را با قرار گرفتن بین جنگل و کوه های پر از برف الموت در اختیار شما می گذارد. همچنین مرداب نشتارود و آبشارهای کوهسار و… از جمله جاذبه های این شهرستان می باشد.

مناطق گردشگری شهرستان عباس آباد

شهرستان عباس آباد از بافتی روستایی تشکیل یافته است و یکی از سرسبزترین و در عین حال خاص ترین پوشش های گیاهی ایران را داراست و جاده های منتهی به آن نیز چشم اندازهای طبیعی و سرسبز بسیار زیبایی دارد. این شهرستان همسایه شرقی تنکابن و همسایه غربی چالوس است و از جنوب به کلاردشت و رشته کوه های البرز و از شمال به دریای خزر منتهی می شود. از جمله جاذبه های این شهرستان می توان به جنگل خشکه داران اشاره کرد که تنها جنگل جلگه ای موجود در ایران است. همچنین جنگلی از درختان بلوط که به شکل یک گودال بزرگ است و به آن جنگل مازیچال می گویند، پارک جنگلی خرماچال که بین کلاردشت و عباس آباد واقع شده است و طبیعت قشنگی دارد و دریاچه عباس آباد که در حدود ده هکتار مساحت دارد و دورتادورش را درختان جنگل محصور کرده اند.

همچنین شهر متل قو که بدان سلمان شهر نیز می گویند از توابع شهرستان عباس آباد است که در کنار ساحل بنا شده است و یکی از سواحل زیبای استان مازندران را دارد و به جهت وجود متلی به اسم قو در این شهر که بسیار معروف است، این نام را برای آن برگزیده اند.

مناطق گردشگری چالوس

مناطق گردشگری چالوس

شهرستان چالوس در قسمت شرق تنکابن و عباس آباد و غرب شهرستان نوشهر واقع شده است. همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب با شهرستان کرج همسایه می باشد. این منطقه به جهت داشتن طبیعت جنگلی سرسبز و چشم اندازهای زیبای فراوانش، همواره گزینه اصلی گردشگران داخلی و خارجی برای سفر به مناطق دارای جاذبه های طبیعی بوده است.

پارک جنگلی نمک آبرود از جمله مناطق گردشگری مهم  چالوس به شمار می آید که به واسطه داشتن تله کابین که از جاذبه های مشهور آن است، مسافران زیادی برای استفاده از آن راهی نمک آبرود می شوند. همچنین وجود آبشارهای بسیار زیبایی چون آبشار آکاپل که بر فراز جنگلی کوهستانی قرار گرفته است، آبشار سواسره که ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و از بالای یک منطقه کوهستانی جاری می شود در کنار دریاچه های بسیار زیبای این منطقه چون دریاچه ولشت و دریاچه سد دریوک و… و همینطور مرداب های واقع شده در میان جنگل اعم از مرداب هسل و مرداب کندوچال و… یا ساحل رادیو دریا که به جهت نزدیکی به تهران مثل حیاط خلوت تهرانی هاست از جمله جاذبه های گردشگری بسیار زیبای آن به حساب می آیند.

مشاهده ویلاهای منطقه نمک آبرود جهت رزرو و اجاره

مناطق گردشگری نوشهر

شهرستان نوشهر به جهت اقلیم خاصش که شامل دو قسمت جلگه ای و کوهستانی است، همواره طبیعت جذاب و بکری برای گردشگران بوده است. این شهرستان در شرق شهرستان چالوس و غرب شهرستان نور واقع شده است. همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه های البرز محدود می شود. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر می توان به تالاب ارواح یا ممرز که از درون آب، شاخه های خشک شده درختان بیرون زده است، روستای کندلوس که بافت روستایی بسیار زیبایی دارد و از آب و هوایی ییلاقی بهره می برد، دیو چشمه که آب خوردنی بسیار خوش طعمی دارد و می گویند هرکه از آن بخورد، دوباره گذرش به آنجا می افتد، سد و دریاچه آویدر، دره ای عمیق و شگفت انگیز به نام تنگ دار که از میان آن رودخانه ای می گذرد، پارک جنگلی سیسنگان و… اشاره کرد.

مناطق گردشگری شهرستان نور

شهرستان نور یکی از مناطق ساحلی بسیار زیبا و از قدیمی ترین مناطق شهرنشینی طبرستان بوده که بدان رستمدار و در دوره ای سولده می گفته اند و حتی از آن به عنوان پایتخت ساحلی ایران نیز یاد می کنند. این شهر از غرب به نوشهر و از شرق به محمود آباد و آمل منتهی می شود. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر که هر ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند می توان به دریاچه الیمالات که در مسیر جاده نور به چمستان در دل جنگل قرار دارد، جنگل و آبگرم لاویچ که در میان دره های جنگلی و بسیار قشنگ البرز واقع شده و چشمه هایی دارد که از دل زمین می جوشد،  پارک جنگلی کشپل که در مسیر ییلاقی لاویچ  قرار گرفته، خانه نیما یوشیج، کلیسای آنتوان مقدس و… اشاره کرد.

اجاره ویلا در مناطق گردشگری شمال

یکی از کارهای ضروری و مهمی که می بایست حتما برای سفر به منطقه ای که دارید انجام دهید اجاره ویلاست که باعث می شود اقامت راحتی داشته باشید و پس از ساعت ها یا کل روز تفریح و گشت و گذار در آن منطقه، برای استراحت به آنجا بازگردید و برای روز بعد و شروع مجدد گردشگری تجدید قوا کنید. همچنین بسیاری از ویلاها دارای ویوهای بی نظیری چون ویوی جنگلی، ویوی ساحلی، ویوی کوهستانی هستند که امکانات رفاهی متنوعی نیز اعم از استخر و سونا و… بسته به انتخاب شما دراختیارتان می گذارند. در این زمینه می توان از برترین های اجاره ویلا در شمال، یعنی مجموعه ویلاسنتر کمک گرفت که با نمایش حجم عظیمی از آگهی های اجاره ویلا در سطح مناطق شمال ایران، نیاز بسیاری از مسافران و گردشگران به محلی برای اقامت راحت در شمال را حتی به مدت یک شبانه روز فراهم آورده است.